Hakkımızda

Close

FREE QUOTE TODAY

Fill out the form below and get a free quote today.
Arken Granit Kimdir?

Müşterilerimizin istekleri veya müteahhit şirketlerin projelerindeki ebatlanmış ürün talepleri iş ortaklarımız vasıtasıyla en modern makine ve techizat ile üretilmekte ve cilalı yüzeylerde imalat dışında yakılmış, patinato edilmiş ipeksi görünümde de imalat yapılabilmektedir.

Müşteri memnuniyetini, kalite anlayışını, kısa teslimat ve geniş ürün yelpazesini stokta devamlı bulundurma sorumluluğunu ilke edinerek sektörün gereksinimi olan tüm granit ,mermer,traverten ve çimstone çeşitlerini dünya standardlarında müşterilerine sunmaktadır.

Arken Granit, kurulduğu yılından günümüze, Marmara bölgesi ana satış distribütörlüğünü sürdürmektedir.

Vizyonumuz

Arken Granit, ülkemizde entegre doğal granit sanayinde en iyiyi yaratma isteğiyle;

Müşterilerini, kaliteli ve uygun fiyatlı ürün sunarak güven içinde mutlu etmek,

Çalışanlarının memnuniyetini, eğitimini, gelişmesini ve bağlılığını sağlamak,

Bilinçli tedarikçilerden sağlanan kaliteli hammaddeleri ve modern üretim tekniklerini kullanarak,

Memleketimizin ve dünyanın doğal kaynaklarını değerlendirip ülkemize yarar sağlayacak faaliyetlerde bulunarak,

Sektöründe rekabet yaratarak öncülük vasfını sürdürmek, sürekli gelişip büyümek hedeflerine koşar.

Granit nedir ne demektir? Kısaca özellikleri

Granitler, sert, kristal yapılı, bileşimlerinde kuvars, plajiyoklaz, ortoklaz ve mafik mineraller içeren plütonik (derin) kayaç gruplarıdır ve yeryüzünde özellikle de dağlık alanlarda çok yaygın olarak bulunurlar. Kayaç olarak kimyasal bileşiminde % 66’dan fazla silikondioksit (silika), buna bağlı olarak da önemli oranda kuvars (% 20 – 40) içermektedir. Bu gruba giren kayaçlar silis ve alkalilerce (feldspatlar) zengin; kalsiyum, demir ve magnezyumca fakir, magmatik kökenli kayaçlardır.

Asidik karakterli lavların oluşturduğu bir iç püskürük kayaç olduğu için asitlere karşı dayanıklı bir kayaç karakteristiğine sahiptir. Yerkabuğu içinde çeşitli tiplerdeki domlar, intrüzyonlar, filon, dayk ve apofizlerle, yer altında büyük bir yayılım gösterip, kilometrelerce derinlere kadar inebilen batolitler şeklinde bulunur.

Taneli ve benekli bir görünüme salip olan granitler, kimyasal bileşenlerine göre de farklı renklerde olabilmektedirler. Değişik türlerde, gri-beyazdan başlayarak, gri, gri-yeşil, hatta kahverengi kırmızı ve pembe tonlara kadar değişen zengin bir renk skalasına sahiptirler. Atmosfer tesirlerine ve ayrışmaya karşı dirençleri yüksek olup aşınmaya, basınca, darbelere dayanıklıdırlar ve cilalanıp parlatılabilirler.
Günümüzde granitin ana kullanım alanı, dekoratif taşlara çokça ihtiyaç duyulan inşaat sektörüdür. Binaların iç mekanlarında yer döşemesi ve duvar kaplamasında, merdiven basamaklarında, sütunlarda, şöminelerde, mutfak ve banyolarda, binaların dış mekanlarında ise, dış cephe kaplamasında kullanılır. Ayrıca, dış ortam zeminlerinde parke taşı olarak kullanıldığı gibi birçok dekoratif eşya yapımında ve mezar taşlarında da kullanılmaktadır. Hijyenik şartların gerekli olduğu kamuya açık ortamlarda ve üretim tesislerinde granit kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

İran Taşları Hakkında

İran ülkesi traverten ve oniks çeşitleri açısından inanılmaz zengin çeşitliliğe sahip bir ülkedir. Ayrıca zengin granit yatakları, beyaz ve gri mermer türevleri, bej ve diğer renk mermerlerin de bolca bulunduğu bir coğrafya. Doğal taş rezervleri açısından büyük bir zenginliğe sahip İran’ın en önemli şanssızlığı yıllardır süren ambargo.

Ambargo baskısı altında ihracat olanakları daralan sektörün en önemli güvencesi İran şehirlerinde binaların doğal taş kullanımına olan ilgisi. Özellikle başkent Tahran, İsfahan ve Kum şehirlerinde yeni binaların neredeyse tamamında bu ilgiyi gözlemleyebiliyorsunuz. Dış cephelerden başlayarak iç mekanları da mermer ve doğal taş seçenekleriyle donatan İran sahip olduğu zenginliği iç tüketimde de kullanarak üreticinin nefes almasını sağlamış. Tabii ki ihracat olanakları kısıtlı İran’ın eksport kalite taşları bu yapılarda kullanılınca ortaya görsel anlamda büyük zenginlik çıkıyor. Bizde neredeyse her yerde seramik ve yapay yapı malzemeleri gözlenirken İran’da kendi kaynaklarını kullanmak “akılcı” bir durumdan da öte, sektör için ayakta kalmanın anahtarı olmuş.  İran’ın neredeyse tüm şehirlerinde potansiyel var. Zengin yeraltı kaynakları mermer, traverten, oniks ve granit açısından Türkiye’nin en önemli rakibi aslında. Ambargo olmasa İran Türkiye için çok önemli bir rakip. Yapmamız gereken ise; İran’ın sahip olduğu bizde bulunmayan doğal taş çeşitlerinin dünya pazarına sunulmasında komşumuzun yanında olmak. Yani bir anlamda geçmişte İtalya’nın Türk doğal taş ve mermerlerini dünyaya pazarlama işinin üstlenilmesi! Zira özellikle oniks açısından çok ama çok değişik çeşitlilik var. Travertende ise en açık renk, en gösterişli kırmızı, ve sarı, beyaz ve gri mermerlerde değişik varyasyonlar, bejler, renkli mermerler mevcuttur.